O Bill Bryson Library

Bill Bryson LibraryNevím, proč jsem až v mém pátém roce vysokoškolských studií objevil kouzlo studování ve studovnách. Kdybych ho objevil v roce prvním a já od počátku studoval v prostředích prostých od prokrastinačních nástrojů (mj. hudebních nástrojů), právě mě jmenují docentem!

Možná jsem ho neobjevil prostě proto, že je v Čechách dost těžké ho objevit. Studovny se nacházejí v knihovnách, které mají otevírací dobu skoro jako školní družiny – tedy dost krátkou na to něco si rozdělat. V tom je, zdá se, oproti Anglii rozdíl. Studenti tu do knihoven chodí rádi a to nejen půjčovat si knížky, ale skutečně studovat. Právě proto jsou k tomu knihovny řádně vybavené.

Bill Bryson Library je pro Univerzitu v Durhamu ústřední knihovnou. Je to snad jediná budova na Západě, co znám, která je pojmenovaná po dosud žijícím člověku – bývalém rektotovi a slavném americkém humoristovi Billu Brysonovi (aj sorry, zapomněl jsem na Gottland – muzeum Karla Gotta). Zamilovat si ji můžete z mnoha důvodu, já jich uvedu jen pět.

 

1) Non-stop! Jednou mi napsal Stereo: „Já bych někdy chtěl mít knihovnu, co má otevřeno i dlouho do noci. Jako měl Gandalf v Minas Tirith.“ Ten chlapec mi mluvil z duše. A ejhle, DU mi dala k Vánocům náramný dárek – 24/7 otevírací dobu! Je to zatím v experimentálním módu „use it or loose it,“ ale vzhledem k tomu, že když v jednu v noci odcházím a v knihovně je stále dobrých pár desítek lidí, co se nemají k odchodu, věřím, že by to mohlo vydržet na pořád.

2) 1.5 milonu knih! Všichni, co někdy psali nějakou akademickou práci, moc dobře znají, že během bádání narazí na knihu, která není v katalogu žádné české knihovny. A tak si jí objednáte za 40 dolarů z amazonu, čekáte na ní šest týdnů a když přijde, zjistíte, že vám vlastně vůbec k ničemu není! To byste pak tu knihu nejradši (jen kdyby to trochu šlo) přelomili vejpůl. Tady v Durhamu se mi skoro ještě nestalo, abych tu nenašel, co hledám. Všechny knihy tu prostě jsou. Člověk si na to strašně rychle zvykne. V tomhle ohledu se opravdu návratu do Čech děsím…

3) Databáze. Když už text nenajdete v regálu, najdete ho určitě v jedné z 200 databází, do nichž DU pro své studenty platí přístup. Pro antropology tu mají e-HRAF (yes!), naprostou peckou je ProQuest – ohromná databáze závěrečných prací (MA, PhD) ze všech možných koutů světa. Samozřejmostí je JSTOR, EBSCO, Web of Science. Pro fanoušky nažloutlých stránek tu mají taky spoustu databází historických pramenů. A co je na tom nejlepší? Do většiny databází poskytuje univerzita vzdálený přístup. A jak jednoduše! Nemusíte instalovat žádný pošahaný certifikáty do VPN klientů. Prostě si na stránkách univerzity vyberete databázi, zalogujete se a jste tam! Odkudkoliv na světě! Pokud jedete do Durhamu bádat, stáhněte si co můžete. Pod záštitou českých univerzit se k některým textům dostanete horko těžko.

4) Bookscanner. Oslím můstkem z předchozího bodu budiž bookscanner. U něj plánuju strávit taky ještě docela dost času. Ten přístroj vypadá sice jako nějaký robot z hvězdných válek, ale skenovat teda umí. Rozlišení a automatické ořezávání není úplně nejlepší, taky občas zahlásí nějaký ten error, ale 400 stránkovou knížku jsme naskenoval za 20 minut. Domu si tak z Durhamu můžete odvést pěknou řádku knih, co doma zaručeně neseženete. A u toho si poslouchat třeba nějaké audioknížky. To pak to skenování není tak otravné jako vždycky.

5) Technické zázemí. Samozřejmě, technika se ráda vzpouzí. Všude a vždycky. Ale v porovnání s tiskárnami v Celetné 20 je tady její vzpouzení celkem úspěšně kroceno. A co do technického zázemí, je knihovna vybavena fakt slušně. Půjčí vám tu zadarmo notebooky, mají tu týmové studovny s projektory, sólové studovny, na každém stole jsou dvě zásuvky, do tiskáren můžete sobory posílat normálně mejlem. Prostě na co si vzpomenete! Jo a elektronicky pohyblivé regály? To už si vážně připadáte jak v Bradavicích…

6) Vady na kráse. Všude se najdou. Třeba výše poplatků za overdue items mi přijde dost vysoká. Pak taky zákaz pití horkých nápojů v knihovně mi připadá absurdní a pravidelně dostávám vynadáno od nočních hlídačů za jeho nerespektování. A z čeho opravdu rostu je Internet Explorer, co je naisntalovaný na všech univerzitních počítačích a co se ohromně rád pouští do půtek s Javou, ve které je napsaný studentský informační systém DUO. To by vám z toho švihlo. Ale jsou to jen povrchové škrábance. Kdybych mohl, vytrhl bych jí ze základů a přesunul na Letnou. Vážně!

3 komentářů k O Bill Bryson Library

  • Eda  napsal(a):

    Myslím, že to je jen o penězích. Pokud by u nás bylo školné ve stejné výši jako v UK, taky by ti rádi otevřeli o víkendu nebo nonstop… Kdo by měl ale všechny tyhle supr věci u nás zaplatit??? Těžká to otázka:/

  • woreshack  napsal(a):

    Good point, mate! Durhamskej student platí za rok 9000 liber. Kdybych platil 9000 liber a permanentně by nefungovaly tiskárny, byl bych asi skřípal zubama.

  • Tmk  napsal(a):

    Horké nápoje

    to je ale vágní pojem

    kolik je to asi stupňů?

    jestli tolik, aby se čověk neopařil, pak to knihovna myslí dobře, opař se doma, v knihovně si čti knížky!

    zničí se knížka víc, když ji poliješ horkým nebo studeným nápojem?

    zničí se elektronika víc, když ji poliješ horkým nebo studeným nápojem?

    zničí se knížka či elektronika víc, když na ni vyliješ horkej čaj, nebo třeba studený kakao či energeťák?

    hm

Odpověz

Můžete použít následující HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 × three =