O Language Centre & In-Sessional courses

O Language Centre

Budovu Elvet Riverside mám hodně rád. Důvodů je hodně. Jsou tam dostupné studovny, které mám z domova zdaleka nejblíž. Taky jsou tam zdaleka nejlepší čarodějnice z celýho Durhamu a požární schodiště, na kterým můžete beztrestně drobit. Ale pro všechny, co jedou do Durhamu studovat, může být relevantní především Language Centre for Modern Languages and Cultures, co najdete uvnitř a také In-sessional courses, co se tam čas od času konají…

Tak postupně a podrobně…

 

Language Centre for Modern Languages and Cultures

Elvet Riverside je mekka všech jazykovědců z Durhamu, tedy těch, co mají studium jazyků jako hlavní studijní obor. Budete se divit, ale mezinárodních studentů, co přijeli do Durhamu studovat jiný jazyk než angličtinu, je tu fakt požehnaně. Dokonce jsem potkal jednoho francouze, co přijel na Erasmus do Durhamu studovat francouzštinu (!). Co je ale rozhodně dobré vědět, že jazyk je možné v Durhamu studovat, i když to není váš hlavní studijní program. Výběr je docela široký – můžete studovat němčinu, francouzštinu, japonštinu, mandarínštinu, ruštinu, španělštinu nebo dokonce znakový jazyk. Jde o tzv. Credit Bearing Modules in Foreign Languages. Jak už z názvu plyne, za absolvování tohoto předmětu získáte 20 durhamských kreditů (10 ECTS), tj. jde o zcela adekvátní modul jako všechny ostatní studijní moduly.

Jak to funguje? Na kurz se musíte přihlásit (tj. dostavit se v požadované dny na požadované místo). Garant kurzu vás otestuje a doporučí vám úroveň. Poté, co vyzkoušíte kurz, ještě můžete úroveň změnit podle vašich možností. Kvalita (dle mých zkušeností) variuje taky od lektorovi k lektorovi. První kurz, co jsem zkusil, vedla sice překrásná lektorka odněkud z rovníku, ale většinu času mi přišlo, jako bychom my ji učili anglicky, než ona nás francouzsky. Je třeba vyzkoušet… Většina kurzů má několik rozvrhových variant, takže si můžete vybrat semináře tak, aby vám pasovaly co nejlépe do rozvrhu. A pak už tradá, jste na palubě.

Musím říct, že kurzy (nebo alespoň ten můj, tj. French Stage 3) jsou dost časově náročné. Jedná se o 3x hodinové semináře týdně a na každý seminář je potřeba něco málo připravit – tu tam písemnou kompozici, tu tam exposé, nejčastěji čtení článků (naposled to bylo 6 článků o integraci menšin, kterým jsem ale vůbec nerozuměl). Myslím, že právě francouzský modul mě tu ze školních povinností zaměstnává úplně nejvíc. A taky musím dodat, že učit se cizí jazyk v cizím jazyce je dobrý trénink na posilování corpus callosum, který mi pořád občas dělá problémy. Pocit, kdy se přeptáte na význam nějakého slovíčka a vy jako odpověď dostanete slovíčko, které vám taky nic moc neříká, bych přirovnal k pocitu, kdy jste na houpajícím se visutým mostě a nejednou zjistíte, že tam není žádný zábradlí.

Nicméně, pokud budete mít v Durhamu čas a nebudete chtít zahálet, jděte do toho. Jsou tam kurzy od začátečníků pro profíky a kvalita kurzů je (např. v porovnání s kvalitou kurzů Jazykovýho Centra FF UK) ohromná.

 

In-Sessional Language Course

Studovat v jiném jazyce, než kterým mluvíte od mala, občas znamená, že nemůžete využít veškerého potenciálu, který ve vás je. Univerzita si toho je naštěstí dobře vědomá a protože je na mezinárodní studenty dobře zvyklá, pořádá programy, které vám pomohou se v angličtině cítit více jako doma, abyste svůj potenciál využili co nejvíce.

Tak například organizuje letní pre-sessional language courses. Doriana i Hasan je absolvovali a dost si je pochvalovali. Ale obávám se, že to asi nebude nic pro vás, pokud tedy nejste (jako Doriana s Hasanem) placeni vládním stipendiem nebo nejste malí rothschildové – za 12 týdenní kurz zaplatíte totiž 4200 ł.

Ale pozor, in-sessional courses jsou narozdíl od těch pre-sessional zcela zdarma. A už jen proto mi přijde škoda je nezkusit. Výběr je opět široký. Od obecných úvodů do akademického psaní, po úzce specializované kurzy jak zvládat konkrétní žánry (např. book review). Nutno dodat, že některé kurzy jsou naprostá ztráta času. Ale některé jsou opravdu vyjímečné a užitečné. Nenaučí vás samozřejmě za hodinu akademickému psaní, ale pošle vás na dobrou cestu, jak to jednou zvládnout. Z mé zkušenosti doporučuji Pronunciation for all (nebo fo Chinese, pokud jste z Číny), Presentation Skills a Academic Writing for Humaties and Social Science. Populární je též Living in the UK.

Kurzy probíhají všechny tři termy. Většina z nich má 1-2 části, jsou i třeba s 12 částmi po celý term. Na kurzy by  se „mělo“ registrovat. První term jsem to hrozně hrotil a nařizoval si budíka na to, abych si zaregistroval všechny kurzy, co chci, ale posléze jsem to dělat přestal. Lepší je neregistrovat se a jen si přečíst, kde a kdy to je a prostě tam jít. Vždycky si totiž někam sednete. Navíc se vyhnete nepříjemným e-mailům, který dostanete, kdykoliv kurz zmeškáte, nebo se na vás prostě jen nedostane prezenční listina („Dovolujeme si vás upozornit, že jste se nedostavil na ten a ten kurz a že pokud neuvedete řádný důvod vaší nepřítomnosti, může po vás, dle platných pravidel, univerzita žádat náhradu a blablabla.“)

Čili, vřele tyto kurzy doporučuji vaší pozornosti. A pokud se náhodou octnete na nějakém nudném kurzu, zatněte zuby a řekněte si: „Darovanému koni na zuby nehleď!“

 

 

Odpověz

Můžete použít následující HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

17 + five =