O Gilesgate

Gilesgate

Čínská akademie věd se jednoho dne rozhodla udělat netradiční pokus – sestavit obličej průměrného člověka na planetě Zemi.

Průměrný světoobčan

Výsledek můžete vidět na obrázku vpravo.

Kdyby se Čínská akademie věd rozhodla udělat obrázek průměrného obyvatele Gilesgate, dopadlo by to podobně.

Nepochybně.

 

 

Čtvrť Gilesgate dostala jméno podle světce ze 7. století – svatého Jiljí (St Giles), lépe řečeno podle kostela (který na tomtéž místě stojí už od počátku 12.století) a nemocnice, jemuž byly zasvěceny. Většina z místních jméno této čtvrti vyslovuje tak, že si dá dolní zuby před horní, ústa dá tak, jako by chtěl vyslovit samohlásku „U“ a řekne „DŽJLLSGJJT.“ V současnosti je čtvrť proslulá více silnicí A690, která je vlastně branou z města ve směru na Sunderland, Newcastle atakdále.

Pro svou relativní finanční dostupnost je Gilegate obsypáno zahraničnímu studenty University of Durham. Navzdory tomu, že čtvrť protíná hlavní dopravní tepna, dá se do města dostat krásnými zkratkami pod stromy a vyhnout se tak otravě těžkými kovy z dopravního provozu. Dost mi to připomíná časy, kdy jsem chodil z Letný do školy v CeLetný. Minimálně geomorfologický profil té cesty je téměř stejný – seběhnout kopec, přejít řeku a užuž mi podrážky klapou o historickou dlažbu města. Ke katedrále to mám z domu asi 25 minut, do školy asi třicet. Pěšky, samozřejmě…  zatím jsem nenašel nevýhody bydlení na Gilesgate – je to levný, je to blízko a je tam (díky zahraničním studentům) živo!

 


Tagy:  

Odpověz

Můžete použít následující HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 × five =