TESCO tipy #1
1. Není TESCO jako TESCO
Po Durhamu je nich několik. Pro mě jsou nejrelevantnější dvě – to na Market Place a to na Gilsgate. Obě jsou 10-15 minut z mého domovu na Gilesgate. Do každého však chodím pro jiné věci. První zmíněné je tzv. Metro, druhé pak Extra. Co to znamená v praxi? Do Metra se vyplatí chodit, pokud potřebujete nějaký rychlý sandwich – mají velký výběr od papírových krabiček s kompletním teplým chodem, přes teplá kuřecí stehna a prsa, studené saláty, bagety, trojhránky…Vše připravené k okamžité konzumaci. Na rychlé zahnání hladu ideální a cenově výhodnější než studentské kantýny. Koncem každého dne mají skoro všechno sladké pečivo za půlku i méně; což je parádní kauf pro následující snídani. Jinak v Metro TESCU seženete prakticky cokoliv, co se týče jídla. K čemu je dobré to Extra? V první řadě má 24/7 provoz (vyjma neděle, kdy zavřou ve čtyři, aby konečně zametli). Do tohoto TESCA se vyplatí jít, máte-li trochu více času a potřebujete nakoupit věci na delší dobu. K mání jsou zde velmi výhodné multibuy koupě (jako kup 2 zaplať 1) a k dispozici je značně širší výběr zboží (zejména posílený o ten nejlevnější level, který Vám může přijít zajímavý). Seženete taky takřka všechno co se týče papírnictví, elektroniky, domácích potřeb etc. (třeba tesco termoska za 5Ł funguje dost dobře). Rovněž doporučuji nakoupit zde peřiny a ložní prádlo: peřina 8Ł, povlečení od 4Ł. Pozor, obě TESCA se liší v cenách, někdy i značně. Obecně lze říci, že na velké nákupy se vyplatí chodit do Extra TESCA, na pečivo, dezerty a rychlojídla do Metra.
2. Není mouka jako mouka
Klasika. Najdete si super recept. Sháníte na něj věci. A najednou zjistíte, že jste v lese, protože váš mobilní slovník neumí výraz polohrubá mouka. Je lepší si v tom udělat jasno, než vyrazíte do TESCA. Thx for Helpforenglish.cz:
- plain flour = obyčejná mouka (něco mezi naší hladkou a polohrubou)
- all-purpose flour = mouka na všechno použití (nejbližší naší polohrubé)
- wholemeal / whole-wheat flour = celozrnná mouka
- self-raising flour = ‚obyčejná‘ (plain) mouka obsahující prášek do pečiva
- bleached flour = bělená mouka
- unbleached flour = nebělená mouka
3. Explore your Poundworld
Tenhle skvělej trik na přežití mi dlouho unikal. Nedaleko Extra Tesca najdete Poundworld. Název je zcela signifikantní: všechno v krámu stojí právě jednu libru. Někdy se do tý jedný libry vejde i velmi výhodnej multibuy – věřím, že všichni mlsouni by ocenili 3x100g Čokoláda Milka á 1Ł. Věcí je tam ale daleko, daleko víc. Já tam chodím zejména na rýži (1kg á Ł), majonézu light od Heinze (440ml á 1Ł), olivový olej (0.5l á 1Ł) a čistící prostředky (vše co si jen umíte představit á 1Ł). Určitě (!) si tam nekupujte čaj. Blé. Platba kartou možná pouze od 5Ł nahoru. Definitely worth-exploring.
4. Zelenina
Říká se (takový klišé, co říkaj všichni, co nějakou dobu žili v Británii), že je tu docela draho, ale zelenina je s cenami srovnatelná a nesrovnatelně kvalitní. Nevím. Nechci ze sebe dělat experta na nákupy zeleniny. Pravda je ovšem ta, že mi ještě nikdy nebyla taková zima, když jsem v českém obchodě procházel oddělením zeleniny. A že jsem nikdy nedostal takovou chuť na mrkev, když jsem okolo ní jen procházel (popravdě jsem dosud ani nevěděl, že mrkev nějakou vůni vůbec má). A nebo že jsem nikdy tolik neplakal při krájení cibule. Taky jsem nikdy neviděl takový výběr zeleniny! Koupit se tu dá úplně všechno, co vás napadne. Oblíbil jsem si třeba watercress (google překladač říká řeřicha, wikipedia zase Potočnice lékařská…wim já? je to ale fakt dobrý). V Británii je (vzhledem k cenám masa a kvalitám a cenám zeleniny) určitě dobrý bejt vegetarián!
5. Pivo
…a další klišé: v Anglii je strašně drahý pivo. Joj. To teda je. Pro ty z nás, co jej občas potřebujeme ze zdravotních důvodů (zažívací potíže, deprese, schizofrenie atp.), dá se docela pít plechovkovej Skol z dílny Carslbergu v nenápadné červenobílé etiketě (mňo není to žádnej zázrak…) a porovnatelnou zkušenost mám i s TESCO pivem. Chich. Taková piva vyjdou asi na 1.14Ł/L. Na docela dobrý peníze vychází i pintová Stella, když je v akcičce. V regálech s luxusními pivy najdete i česká piva (zejména z dílen Staropramenu a Budvaru…kupodivu je tu Pilsner Uruqell ne úplně častej). Akorát za lahvinku 0.3 zaplatíte asi jako za 3 litry Skolu. To si pak člověk nerozmyslí dvakrát, ani třikrát, ale hned desetkrát, že…? Ne, že by to sem úplně patřilo, ale pár vět o pivu točeném. V obyčejných hospodách začíná Carslberg (kterej je vyhlášenej jako největší hnus) na 2.30 za pintu. Ve studentských hospodách se dá (stejně hnusnej) Carslberg vytočit za 1.60. Ale už od 1.80 tam začínají fajn piva (Red Stripe, Kronenberg). Tato levná piva = zahraniční piva (Dánsko, Jamajka, Nizozemí v tom pořadí, jak byly uvedeny). Z typicky britských (tedy ne anglických) je ve studentských hospodách k mání Guiness. O týhle legendě jsem se dověděl 2 zajímavý věci: 1) vyrábí se z českýho chmelu 2) na jeho výrobu se prý používají močový měchýře ryb – kvůli nějaký filtraci, nebo co… To znamená, že není vhodný pro vegany (Pozy!)…a joj, to jsem se nějak rozepsal… Tak poslední informaci: Studentský klub Hild&Bede => Točený Staropramen Praha 5 Smíchov/2Ł.
Pokračování příště…
tak asi tam žije hodně vegetariánů ne? ;-)to je super. mě už to u nás s tou zeleninou pěkně štve! 🙁
[…] jeden na ostatní věci) na samém kraji na straně, kde jsou pokladny. V malém TESCU Express (viz předchozí díl) je jeden na konci mastných výrobků, také blízko pokladen. Doporučuju zkusit nejen kvůli […]