Jak doktoři?

IMG_4117_epiphany_term_druhy_tyden20140201Pro ty, co jedou do Durhamu studovat, protože ti nikdy neví, kdy následující odstavce budou doopravdy potřebovat:

Ošetření v Británii

Čeští občané mají nárok na bezplatné lékařské ošetření ve Velké Británii. Mezinárodní smlouva totiž zajišťuje veškeré neodkladné lékařské ošetření zdarma. Nárok na bezplatné NHS ošetření máte i v případě, že ještě nejste zaměstnaní, protože všichni čeští občané, zda cestující jako turisté, studenti nebo cestující na krátkodobou služební cestu, za brigádou nebo na au pair pobyt mají nárok na poskytnutí nevyhnutelného zdravotního ošetření zdarma v rámci státního systému – v UK National Health Service – NHS. (převzato z http://www.britjob.com/?page=zdravotnl-pece),

Mohu potvrdit, za ošetření, vyšetření ani jiné ení se skutečně v Durhamu neplatí. Platí se ale za předepsané léky, vyšetření očí a za zubaře. Takže je určitě lepší si zuby a oči zkontrolovat těsně předtím než odjedete.

University Health Centre

Hned na první informační schůzce zahraničních studentů vám budou klást na srdce: „určitě se nezapomeňte zaregistrovat v University Health Centre“ v Green Lane a to co nejdříve.“ Já vím, že to stejně neuděláte, ale fakt to udělejte. Platí zde totiž jednoduchá rovnice – žádná registrace=žádné ošetření. Přes to nejede vlak (možná nůž v zádech, ale ani tím si nejsem jistý). V praxi to znamená to, že i když potřebujete předepsat tu nejmenší prkotinu, musíte to někdy i o den oželet, než bude u konce registrační proces.

Registrace je přitom celkem srandovní věc. Nezapomeňte si vzít pas a campus card, ať se pro ně nemusíte vracet domů jako já. Pak už stačí vyplnit jednoduchej dotazník s několika vašimi iniciály (e-mail, číslo…) a dále můj oblíbenej dotazník o etnickým původu a paní recepční vám na to domluví rendez-vous s praktickou sestrou, aby s vámi registrační proces dokončila.

Sestra pak vyplní některá další prázdná místa ve vašem registračním formuláři (klasický tlak, výška váha etc.). Oproti českým registračním procedurám je toho zajímalo trochu víc. Sestra se mě třeba podrobně ptala na můj jídelníček. Pak se taky zeptala, jestli piju (alkohol) a odpověď „kind of“ jí nestačila – nedala mi pokoj, dokud nevyplnila nějaké číslo do položky „- yes, ___ units/per week. A aby mě úplně položila na kolena, zaškrtla ve sloupku etnický původ (který jsem asi třikrát předtím odmítl vyplnit) na základě zkušeného pohledu od hlavy až k patě. Zkrátka, Britové si opravdu libují ve shromažďování citlivých údajů, jak už jsem jednou psal.

Důležitá zpráva je, že doktora na této instituci zastihnete pouze od 9:00-11:00. Systém je (podobně jako u nás) kdo dřív přijde, ten dřív odchází, takže se vyplatí přivstat si a být tam už chvilku před devátou. Registrace je nezbytná. Pokud vás trápí naléhavý problém mimo tyto ordinační hodiny, budete muset zkusit pohotovost…

A & E (Accident & Emergency Service) – University Hospital of North Durham

To je tady. Trošku štreka. Osobně jsem naštěstí nemusel zkoušet. Kamarád, co to zkoušel mi řekl, že není špatný vzít si tam notebook a rozkoukat si nějakej film. Prostě asi taková normální pohotovost.

Lékárny

Vím o dvou v centru – jedna je na Market Place, jedna v North Road. Tady vám namíchají veškeré recepisy. Jak jsem psal, za většinu budete doplácet. Takovou tu běžnou bezpředpisovou lékárnu (pro případ, že by vás Freshers‘ Flu donutila trochu se zfetovat paracetamolem nebo byste si nařízli prst a potřebovali pásku) najdete taky v TESCU nebo u Sainsburyjů.

Sexual Health

Taková zajímavost na závěr, co by se jenom těžko montovala do jiné kategorie: Univerzita, zdá se, dbá také o sexuální zdraví svých studentů. Když tak brouzdám českým internetem, koukám, že se z testování na chlamydie a další potvůrky u nás udělal docela slušnej byznys. Za test zaplatíte mezi 500-1000 korun. Univerzita vám nejen udělá ten test zadarmo, ale dokonce vám ještě zaplatí, aby vás namotiovala přijít. Když absolvujete tento test, můžete připsat na vrub vámi vybraného studentského spolku 5 liber. Dělá se to jednou začátkem akademického roku, tak je to dobré neprošvihnout.

Kam dál

https://www.dur.ac.uk/international/prospectivestudents/beforearriving/healthcare/

http://www.durhamstudenthealth.co.uk/

http://www.adviceguide.org.uk/england/healthcare_e/healthcare_help_with_health_costs_e/nhs_charges_for_people_from_abroad.htm

 

2 komentářů k Jak doktoři?

  • woreshack  napsal(a):

    UPDATE: Zrovna koukám, že tuto středu je testování na chlamydie znovu, tak zprávy o to, že je to jenom jednou ročně, asi byly přehnaný. Vypadá, že to možná bude jednou za term…

    • Eda  napsal(a):

      tak šup, ať to nezmeškáš;)

Odpověz

Můžete použít následující HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

6 + fourteen =