Jak letět?

Prozatím jsem vyzkoušel varianty 2. Pojďme mrknout na každou z nich:

1) Praha => Newcastle => Durham

Asi zdaleka nejtypičtější varianta. Letenky Praha => Newcastle začínají od aerolinky Jet2.com od 1200,- za jednosměrný let. (Doporučuji ten let hledat přímo na jejich stránkách, protože když budete bookovat třeba z Pelikána nebo Skyscanneru, platíte nějakou blbou provizi). Už z jejich stránek je patrné, s kým máte tu čest – počítejte s tím, že se tuto levnou sazbu snaží dohnat různými tríčky, jak už to nízkonákladové aerolinky umí (asi 50x vám přijde nabídka na levné ubytování a levné parkování, zpoplatní vám online check-in, dají vám pokutu, když si zapomenete letenku vytisknout, v letadle vám budou cpát letáky s voňavkama a za dvojku sodovky zaplatíte 3.30 Ł). Mě nakonec vyšel jednosměrný let se všemi poplatky za zavazadla, online check-in atp. 2540,-, což bylo pořád nejlevnější nabídka – konkurenti začínali až na 3600,- (tuším Lufthansa).

Pokud jedete do Durhamu studovat a jedete na čas (na freshers‘ week), využijte welcome serviceu… Na letišti potkáte lidičky ve fialových tričkách či mikinách, co se na vás hezky usmějí, dají vám vodu na pití a počkají s vámi na autobus, co vás odveze až před vaší kolej, případně před dům,  kde v Durhamu bydlíte. Funguje to skvěle. Mně dokonce univerzita zaplatila tágo, co mě z Ustinov College odvezlo na Gilesgate až před barák , protože jsme přijeli už pozdě (!). Děvčatům, co neměly momentálně střechu nad hlavou, nabídli rezervní ubytování. Prostě jsou to pašáci v tomhle. Skutečně je to zdarma!

Jinak lze z Newcastleu do Durhamu využít vlaku (15 minut/5.5 Ł) . Případně busu (jede i později v noci). Spolubydla si objednala do Durhamu tágo. Dodneška mi neřekla, kolik za něj dala, z čehož usuzuji, že to bylo dost…

 

2) Praha/Brno/Ostrava/Linz => London => Durham

Jak jste asi slyšeli, s Irskou aerolinkou Ryanair lze lítat někdy za ceny až skandální. Zejména z Brna, Ostravy či Linze (což je pro relevantní pro nás Jihočechy…pro jiné kouty země může ještě do úvahy připadat třeba Blava, Krakow atd.) se dají s předstihem sehnat letenky i za 10 euro za jednosměrný let. Platí to, co jsem uvedl výše u Jet2.com => potřeba počítat s ceny za zavazadla a jiným zpoplatnění služeb, co jsou u jiných aerolinek považovaných za samozřejmost. Dosedá se zpravidla na letišti London – Stansted. Vypadá to jako možnost velké úspory, ale je potřeba počítat s následujícími fixními poplatky: ze Stanstedu do Londýna se dostanete nejméně za 8 Ł busem na Liverpool Street… Z  Liverpool St. se na Victoria Station (pokud dále jedete busem) dojdete pěšky, ale na Kingscross train station (pokud pokračujete vlakem) musíte vzít metro minimálně za 5.5 Ł.

Z Londýna se dá tedy pokračovat busem do Newcastleu či vlakem přímo do Durhamu. Obě cesty mají svá pro i proti. Výhodou busu je cena. S Megabusem se dá (pokud bookujete s předstihem) do Newcastleu za 5Ł. Nevýhodou je čas – cesta trvá od 7-9 hodin v závislosti na dopravní špičce. Z Newcastleu ještě potřeba počítat vlak do Durhamu (15min/á 5.5 Ł).

Nevýhodou vlaku jsou pak ceny nechvalně proslulé. Rozhodně nenechávejte koupi na poslední chvíli. S předstihem se v úterý, středy a čtvrtky dá jízdenka London – Durham pořídit za krásných necelých 17 Ł. Víkendy je to slabší (30-40 Ł) a budete-li kupovat jízdenku na přepážce, tak se opravdu prohnete – můžete vypláznout i přes 120 Ł. Výhodou je rychlost a komfort. Za necelé tři hodiny jste bez přestupu v Durhamu, odkud už máte všechno pěšky. A cestovat britskými vlaky je docela zážitek – zásuvky na 220V, stoly, co bych se nebál nazvat psacími, jídelňáky! Prostě bájo… Pokud plánujete cestovat vlakem častěji, zvažte koupi studentské Railcard. Za 30 Ł/rok třetina ceny dolu. Může se oplatit už při prvních pár jízdách…

3) Alternativy

Pokud rádi šťouráte v levných letenkách, prověřte taky mezinárodní letiště v Edinburghu a v Leeds, které jsou také od Durhamu na dostřel. Třeba do Edinburghu sehnali kamarádi za 1800,- sakumprásk zpáteční. Z něj je to vláčkem 2 hodiny. Leeds na tom bude podobně.

Šťastnou cestu!

Odpověz

Můžete použít následující HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

ten − one =